فروشگاه Sandal.ir
فروشگاه آنلاین Sandal.ir فروشگاه تخصصی صندل

تمیز کردن انواع لک از روی چرم بدون آسیب زدن به چرم

5,010

تمیز کردن انواع لک از روی چرم طبیعی

آنچه که در این مقاله می خوانید

 1. پاک کردن لکه از روی چرم ورنی
 2. پاک کردن لکه از روی چرم طبیعی معمولی
 3. تمیز کردن لکه چربی از روی چرم
 4. پاک کردن لکه خودکار از روی چرم
 5. پاک کردن لکه رنگ از روی چرم
 6. پاک کردن لکه جوهر از روی چرم
 7. پاک کردن لکه لاک از روی چرم
 8. پاک کردن لکه الکل از روی چرم
 9. آموزش ویدیویی تمیز کردن انواع لک از روی کیف چرم

آموزش پاک کردن لکه از روی چرم

پاک کردن لکه از روی چرم معضلی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. دلایل مختلفی می‌تواند سبب بروز لکه بر روی کفش یا لباس شوند. چرم هم از این قاعده مستثنا نیست. هنگام دویدن در محیط آزاد یا وقتی‌که مشغول غذا خوردن هستید ممکن است لکه‌ای بر روی کفش یا کاپشن چرم شما ایجاد شود. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه لکه ایجاد شده را از روی چرم پاک کنیم. برای آگاهی بیشتر در مورد پاک کردن لکه از روی چرم تا پایان با ما همراه باشید‌.

تمیز کردن چرم طبیعی
تمیز کردن چرم طبیعی

قبل از که محصول چرمی شما کثیف و یا لک بشود بهترین کار این است که بهترین راه روش مراقبت از آن را بیاموزید و نگذارید آسیبی به محصولات چرمی خودتان وارد شود. پس حتما مقاله تکنیک نگهداری و مراقبت از چرم طبیعی را مطالعه کنید.

پاک کردن لکه از روی چرم ورنی

برای پاک کردن لکه ایجاد شده بر روی چرم ورنی نیاز به یک محلول که ترکیبی از آب و سرکه است، دارید. آب و سرکه را به نسبت برابر با یکدیگر ترکیب کنید. برای تمیز کردن لکه با استفاده از این محلول ابتدا با یک پارچه تمیز مقداری از ترکیب سرکه و آب را روی لکه مورد نظر بمالید‌. پس از آن از پارچه تمیز دیگری برای خشک کردن محلول از روی چرم ورنی استفاده کنید. اگر با استفاده از این روش لکه روی چرم به درستی پاک نشد یا اینکه لکه کثیفی بر روی چرم ورنی باقی ماند، با استفاده از یک تکه اسفنج مقداری از کف شامپو بچه را روی چرم بمالید و با استفاده از اسفنج و کف لکه مورد نظر را تمیز کنید‌. پس از کف مالی کردن لکه، کف حاصل را با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید‌. خواهید دید که لکه به طور کامل برطرف شده است.

پاک کردن لکه از روی چرم معمولی

روش پاک کردن لکه از روی چرم معمولی هم همانند روش پاک کردن لکه از روی چرم ورنی است. لازم به یاداوری است که هنگام تهیه محلول آب، سرکه یا شامپو بچه برای تمیز کردن لکه از روی چرم آب کمی استفاده کنید. بهتر است بدانید استفاده از آب زیاد و رسیدن رطوبت زیاد به چرم می‌تواند به بافت آن آسیب وارد کند. علاوه بر این رطوبت زیاد سایز چرم را نیز کاهش می‌دهد.

تمیز کردن لکه چربی از روی چرم

در برخی مواقع هنگام غذا خوردن ممکن است لکه چربی بر روی چرم ایجاد شود. برای پاک کردن لکه چربی از روی چرم باید در ابتدا محل لکه را با استفاده از یک پارچه خشک تمیز کرد. پس از این مرحله از یک پارچه تمیز و نم دار برای پاک کردن لکه چربی از روی چرم استفاده کنید. پس از کشیدن پارچه نم دار بر روی چرم از محلول آب و سرکه ( به نصبت مساوی ) + یک دستمال استفاده کرده و لکه چربی را تمیز می کنید. بجای سرکه از کف شامپو بچه نیز می توان استفاده کرد‌. راهکار گفته شده برای پاک کردن لکه‌های پروتئینی نظیر لکه خون و اوره نیز موثر است.

نکته مهم : آب و سرکه خود باعث آسیب جدی به چرم میشود پس حتما از مقدار کمی برای تمیز کردن استفاده کنید و حتما ابتدا این محلول را در ناحیه ای که در دید نیست مثل قسمت داخلی کفش چرم تست کنید که مقدار سرکه آن زیاد نباشد. 

پاک کردن لکه خودکار از روی چرم
پاک کردن لکه خودکار از روی چرم

پاک کردن لکه خودکار از روی چرم

از جمله ویژگی‌های برتر چرم که سبب محبوبیت بیشترآن شده است، می‌توان به این نکته اشاره کرد که به طور ذاتی چرم قابلیت تنفس دارد. ناگفته نماند که این مزیت چرم در برخی موارد می‌تواند مشکل ساز باشد. به عنوان مثال اگر لکه خودکار بر روی چرم ایجاد شود باید هر چه زودتر نسبت به پاک کردن لکه خودکار از روی چرم اقدام کنید. در صورتیکه پاک کردن لکه خودکار از روی چرم به تاخیر بیفتد، خاصیت تنفس چرب ممکن است سبب نفوذ خودکار با لایه‌های زیرین چرب شود. لازم به توضیح است که نفوذ خودکار به لایه‌های زیرین پاک کردن لکه آن را سخت‌تر می‌کند. برخی از افراد معتقدند که الکل لکه خودکاری که روی چرم ایجاد شده است را پاک می‌کند. در این خصوص باید گفت این باور کاملا اشتباه است و برای پاک کردن لکه خودکار از روی چرم هیچگاه نباید از الکل استفاده کرد. بهترین محلول برای پاک کردن لکه خودکار از روی چرم محلول آب، سرکه یا شامپو بچه است. پس از اینکه با محلول مورد نظر لکه خودکار را از روی چرم پاک کردید، چرم را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

پاک کردن لکه رنگ از روی چرم

در خصوص پاک کردن لکه رنگ از روی چرم باید گفت لکه رنگ به آسانی از روی چرم پاک نمی‌شود‌. سختی اینکار تا حدی است که برخی از افراد معتقدند که تنها افرادی که تخصص و تجربه کافی را دارند می‌توانند نسبت به پاک کردن لکه رنگ از روی چرم اقدام کنند. برخی از منابع راهکارهایی را برای پاک کردن لکه رنگ از روی چرم پیشنهاد داده‌اند، اما لازم به توضیح است که بیشتر راهکار‌های پیشنهادی سبب پاک شدن لکه رنگ از روی چرم نمی‌شوند. زیرا خاصیت نفوذ پذیری و تنفس چرم سبب می‌شود تا به محض برخورد رنگ و چرم با یکدیگر رنگ به لایه‌های زیرین چرم نفوذ کند. نفوذ چرم به لایه‌های زیرین سبب می‌شود تا پاک کردن رنگ از روی چرم بسیار سخت شود.

نکته مهم: از تینر و یا نفت برای پاک کردن رنگ بروی چرم هرگز استفاده نکنید زیرا خود تینر باعث از بین رفتن چرم طبیعی می شود. اگر نمی دانید محصول چرمی که دارید چرم طبیعی است یا خیر حتما مقاله تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را مطالعه کنید.

پاک کردن لکه جوهر از روی چرم

لکه جوهر شباهت زیادی به لکه خودکار دارد. چه بسا که ریختن خودکار بر روی چرم سبب ایجاد لکه جوهر بر روی آن شده باشد. به همین دلیل روش پاک کردن لکه جوهر از روی چرم شبیه به پاک کردن خودکار از روی چرم است. در پاک کردن لکه جوهر از روی چرم نیز داشتن سرعت عمل حرف اول را می‌زند. تاخیر در پاک کردن لکه جوهر سبب خشک‌ شدن جوهر و نفوذ آن به لایه‌های زیرین چرم می‌شود. در هر دو حالت پاک کردن جوهر از روی چرم کار سخت‌تری می‌شود‌. بنابراین برای پاک کردن لکه جوهر به محض کثیف شدن چرم با استفاده از دستمال تمیز و محلول آب و سرکه نسبت به تمیز کردن لکه جوهر از روی چرم اقدام کنید.

پاک کردن لکه لاک از روی چرم
پاگ گردن لکه لاک از روی چرم

پاک کردن لکه لاک از روی چرم

ریختن لاک بر روی چرم نیز می‌تواند لکه‌ های زیادی را بر روی چرم بر جای بگذارد. خوشبختانه استون یک حلال خوب برای لاک است. به همین دلیل برای پاک کردن لاک از روی چرم می‌توانید از یک دستمال تمیز که به استون آغشته شده است، استفاده کنید. در خصوص پاک کردن لاک از روی چرم لازم به توضیح است که در برخی موارد استون می‌تواند به بافت چرم آسیب وارد کند. برای اطمینان از اینکه استفاده از استون بر روی چرم سبب آسیب وارد شدن به آن می‌شود یا خیر قبل از تمیز کردن لکه لاک مقدار کمی استون را بر روی قسمت کوچکی از چرم امتحان کنید. اگر چرم دچار مشکل خاصی نظیر تغییر رنگ نشد می‌توانید با خیال راحت لاک را با استفاده از استون از روی چرم پاک کنید.اگر محصولی از چرم طبیعی دارید قبل از اینکه به دلیل شرایط نگهداری غلط به آن آسیبی برسد حتما مقاله روش نگهداری از چرم طبیعی را مطالعه کنید

پاک کردن لکه الکل از روی چرم

الکل برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شرایط برای چرم کمی متفاوت‌ تر از دیگر لوازم و سطوح است‌. استفاده از الکل بر روی لوازم چرمی ممکن است بر روی آنها لکه‌های ماندگاری را به وجود بیاورد. به همین دلیل است که گفته می‌شود، برای پاک کردن لکه از روی چرم به هیچ عنوان از الکل استفاده نکنید. در برخی مواقع ممکن است به دلایل مختلف لکه الکل بر روی چرم ایجاد شود. برای پاک کردن لکه الکل از روی چرم می‌توانید از محلول‌های مخصوصی که برای پاک کردن لکه الکل از روی چرم وجود دارند، استفاده کنید. برای بهتر شدن ظاهر چرم پس از پاک شدن لکه الکی می‌توانید چرم را واکس بزنید.

در نتیجه در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد پاک کردن لکه از روی چرم پرداختیم. دانستید که لکه‌های مختلفی که بر روی چرم ایجاد می‌شوند، قابل پاک شدن هستند. نکته مهم نگهداری صحیح از چرم است تا دچار لکه نشود. اگر چرم دچار لکه شد مهمترین کار داشتن سرعت عمل است. زیرا چرم دارای خاصیت تنفس و نفوذ پذیری بالایی است. این ویژگی سبب می‌شود تا اگر لکه ایجاد شده بر روی چرم به سرعت پاک نشود، به لایه‌های زیرین چرم نفوذ کند. نفوذ لکه به لایه‌های زیرین چرم پاک کردن آن را سخت‌تر می‌کند.

آموزش تمیز کردن انواع محصولات چرمی

آموزش ویدیویی تمیز کردن انواع لک از روی کیف چرم

اگر یک کیف چرم اورجینال دارید و به آن علاقه زیادی دارید باید بدانید کیف چرم نیاز به نگهداری و مراقبت دارد و هر بار که کثیف شد باید سریعا تمیز شود تا لکه کثیفی روی آن باقی نماند. برای یادگیری تکنیکهای جدید تمیز کردن کیف چرمی و روشهای نگهداری و مراقبت از کیف چرم ویدیو زیر را کامل تا انتها ببینید.

آنچه که در این ویدیو می آموزید:

1. چگونه لکه جوهر از روی کیف چرم پاک کنیم

2. چگونه لکه چربی غذا را از روی کیف چرمی پاک کنیم

3. چگونه لکه سس را از روی کیف پاک کنیم

5. چگونه آب ریخته شده روی کیف چرم زا تمیز کنیم که جای لک شدن آن باقی نماند

6. چگونه کیف چرم را در کمد یا در قفسه لباسهایتان نگهداری کنید که آسیب نبیند

7. پاك كردن رنگ از روي كيف

پس این ویدیو را تا انتها ببینید


حال اگر تکنیک بهتری برای تمیز کردن انواع محصولات چرمی دارید حتما از طریق ( ثبت نظر ) در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید masterclass.com مطالعه کنید

==========

برای براق شدن چرم از چه محلولی می توان استفاده کرد؟

برای براق شدن چرم می توانید از ژل براق کننده چرم استفاده کنید. مقداری کمی از ژل ا برروی جرم ریخته و با یک دستمال تمیز و نرم به آرامی ژل را برروی چرم بمالید. ولی اگر ژل در دسترس ندارید می توانید از محلول خانگی زیر برای براق کردن چرم استفاده کنید

 • یک فنجان آب ولرم

 • یک قاشق مرباخوری شامپو بچه

 • اسفنج نرم یا پارچه نرم.

این محلول را آماده کرده و با یک اسفنج نرم به آرامی برروی چرم بمالید.

از چه موادی برای تمیز کردن چرم طبیعی هرگز نباید استفاده کرد؟

از این مواد اصلا برای تمیز کردن چرم استفاده نشود

 1. سرکه خالص به تنهایی
 2. الکل
 3. نفت و بنزین
 4. تینر

آیا آب چرم را خراب میکند؟

 چیزی که به‌ تدریج منجر به خراب شدن چرم می‌شود خشک شدن سطح آن است. وقتی یک محصول چرمی شسته می‌شود چرم بخشی از چربی طبیعی سطح خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل ممکن است پس از شستن چرم شاهد خشک شدن و خراب شدن تدریجی آن باشیم. در حالی که این آب یا شوینده نیست که منجر به خراب شدن چرم شده است بلکه خشک شدن چرم و  واکس نخوردن و چرب نشدن چرم است که آن را دچار فرسودگی و خرابی می‌کند.

85%
عالی
 • امتیاز
 • Design
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.