فروشگاه Sandal.ir
فروشگاه آنلاین Sandal.ir فروشگاه تخصصی صندل و دمپایی

تنگ کردن کفش با جنس‌های مختلف با شیوه‌های ساده!

چگونه کفش خود را تنگ کنیم؟

تنگ کردن کفش یکی از دغدغه های افرادی می‌باشد که در زمان خرید کفش دقت کافی نداشته اند یا در زمان خرید کفش از جوراب ضخیم استفاده کرده و یا در شرایطی کفش خود را تست کردن که پا ورم کرده بوده. این عوامل باعث گشاد بودن کفش نسبت به سایز پا می‌باشد. چگونه کفش گشاد را تنگ کنیم؟ این سوالی است که این افراد با آن مواجه هستند. با کمی وقت گذاشتن و مطالعه این مقاله به پاسخ سوالات خود رسیده و می‌توانید مشکل خود را حل کنید. گشاد بودن کفش مشکلات زیادی از جمله پیچ خوردن پا هنگام راه رفتن، درد پاشنه پا و… به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم تا راه حل های تنگ کردن کفش را در اختیار شما قرار دهیم.

1- استفاده از کفی کفش

گشاد کردن کفش با استفاده از کفی کفش
تنگ کردن کفش گشاد

استفاده از کفی برای کوچک کردن سایز کفش راه حل مناسبی برای اکثر کفش‌ها می‌باشد. استفاده از کفی مناسب علاوه بر اندازه کردن کفش برای پا، می‌تواند باعث راحتی شما در هنگام راه رفتن شود. اگر از کفی های طبی استفاده کنید راحتی بیشتری را تجربه خواهید کرد. برای تهیه کفی مناسب می‌توانید به فروشگاه های کفش فروشی یا کفاشی ها مراجعه کنید.

2- پوشیدن جوراب ضخیم

تنگ کردن کفش با استفاده از جوراب ضخیم
تنگ کردن کفش گشاد

ساده ترین و پیش پا افتاده ترین راه برای تنگ کردن کفش گشاد, پوشیدن جوراب ضخیم زمستانی است. برای این کار می‌توانید از جوراب شلوار هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید همزمان از چند جوراب روی هم استفاده کرده و باعث تنگ شدن کفش خود شوید. از این روش برای تنگ کردن کفش های ورزشی و بوت استفاده می‌شود. پوشیدن جوراب ضخیم برای تنگ کردن کفش در فصل تابستان و هوای گرم توصیه نمی‌شود.

3- قرار دادن کاغذ یا دستمال در کفش

تنگ کردن کفش با استفاده از کاغذ یا دستمال
تنگ کردن کفش گشاد

تنگ کردن کفش با استفاده از کاغذ، دستمال، پنبه و پارچه یکی از راهکارهای سریع در هر زمان و مکان است. با قرار دادن یکی از این موارد در پنجه کفش از حرکت پا به سمت جلو، جلوگیری می‌شود. این روش برای زمانی کاربرد دارد که کفش از ناحیه پنجه بزرگ باشد. توجه داشته باشید که این راهکار برای کوچک کردن سایز کفش ورزشی و پیاده روی که قرار است برای زمان طولانی استفاده شود، مناسب نیست.

4- استفاده از پد پا

تنگ کردن کفش با استفاده از پد پشت پا
تنگ کردن کفش گشاد

یکی دیگر از روش های پاسخ به سوال چگونه سایز کفش را کوچک کنیم؟ استفاده از پد پا است که در قسمت جلو، قوس یا پاشنه پا استفاده می‌شوند. این پدها زمانی قابل استفاده هستند که کفش از ناحیه جلو یا عقب بزرگ باشد و نیازی به تنگ کردن کل کفش نیست. پدهایی که در قسمت قوس پا قرار می‌گیرند علاوه بر تنگ کردن کفش راحتی کفش را بیشتر می‌کنند. از پد تنگ کننده کفش برای کوچک کردن کفش پاشنه دار و کفش های تخت استفاده می‌شود. پد پا را می‌توانید از کفاشی ها یا فروشگاه های آنلاین تهیه کنید.

5- مرطوب کردن کفش

تنگ کردن کفش با استفاده از مرطوب کردن کفش
تنگ کردن کفش گشاد

این روش ممکن است به کفش آسیب برساند پس ابتدا قبل از شروع کار برچسب کفش را مطالعه کنید. کفش را با آب مرطوب کرده و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. برای مرطوب کردن کفش های چرم و جیر بهتر است مقداری آب بر روی کفش اسپری کنید. اما برای کفش های راحتی و ورزشی کفش را در آب خیس کنید. سپس کفش را زیر آفتاب خشک کنید. در صورت آفتابی نبودن هوا از باد سشوار در حرارت کم استفاده کنید. چون پارچه هایی مانند پلی استر در اثر حرارت بالا ذوب می‌شوند. در آخر پس از خشک شدن کفش آن را امتحان کنید. ممکن است نیاز باشد تا این روش را چندین بار تکرار کنید. برای جلوگیری از تنگ شدن بیش از حد کفش  پس از خیس کردن کفش می‎توانید آن را پوشیده و در پای خود خشک نمایید تا مناسب پای شما خشک شود.

6- مراجعه به کفاشی

تنگ کردن کفش
تنگ کردن کفش

اگر برای تنگ کردن کفش از روش های گفته شده استفاده نکردید می‌توانید به یک متخصص کفش یا کفاشی مراجعه کنید. افراد با تجربه ای وجود دارند که راه حل‌های مناسبی برای تنگ کردن کفش گشاد در اختیار شما قرار دهند، تا مشکل شما حل شود. این روش برای کفش های گران قیمت و کیفیت بالا مفید می‌باشد.

نکته: راهکارهای  فوق تا حدودی مشکل بزرگ بودن کفش را حل می‌کند. اما به این نکته توجه نمایید که حتما از یک کفش مناسب پای خود استفاده کنید تا از آسیب رسیدن به زانو و پاهای خود جلوگیری کنید. پوشیدن یک کفش قدیمی مناسب پا، خیلی بهتر از استفاده کردن از کفش نو بزرگتر از سایز پای شما است. در ادامه به توضیح روش های تنگ کردن کفش های چرمی، جیر، کتانی و.. می‌پردازیم.

 

تنگ کردن کفش های چرم

برای خریدن کفش چرم هزینه ی زیادی پرداخت می‌شود. اگر در هنگام خرید کفش چرم دقت کافی نداشتید و باعث خرید کفش بزرگتر از سایز پای خود شده اید حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه چگونه کفش چرم را تنگ کنیم؟ برای تنگ کردن قسمت مشخصی از کفش های چرم، جیر و برزنتی ابتدا کفش را بپوشید و بررسی کنید که چه قسمتی از کفش مناسب پای شما نیست و باید تنگ شود. ناحیه انتخاب شده را با اسپری خیس کنید سپس توسط باد سشوار و با حرارت کم گرما دهید. در آخر کفش را بپوشید و چند قدم بردارید تا از تنگ شدن کفش مطمئن شوید. اگر باز هم احساسی بزرگی کردید این مراحل را چند بار تکرار کنید تا نتیجه دلخواه را کسب کنید. البته باید گفت برای گشاد کردن کفش تنگ از حرارت سشوار نیز استفاده می شود منتها با یک تغییرات اندک.

همچنین برای اندازه کردن کفش های چرمی می‎توانید از پد پا یا کفی نیز استفاده کنید.

تنگ کردن چکمه های بلند

استفاده از ساق شلوار و جوراب های بلند روش مناسبی برا تنگ کردن چکمه های بلند می‌شود. زیرا این کار باعث می‌شود تا فاصله بین ساق پا و کناره های کفش پوشیده شود. اگر دچار واریس هستید، می‎توانید از جوراب های مخصوص واریس علاوه بر درمان، برای تنگ کردن کفش استفاده کنید.

تنگ کردن کفش های ورزشی

برای تنگ کردن این کفش ها می‌توانید از جوراب های ضخیم استفاده کنید. اما این روش برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شود. زیرا باعث تعریق شدید پا و بروز عفونت های قارچی می‌شود. همچنین در کتانی ها و کفش های ورزشی می‌توانید از پدهای پا برای تنگ کردن آن استفاده کنید.

تنگ کردن کفش های جیر

برای کوچک کردن کفش های جیر و برزنتی می‌توانید از کفی های مناسب استفاده کنید. همچنین می‌توانید از روش اسپری آب برای تنگ کردن کفش استفاده نمایید. توجه داشته باشید که اسپری آب ممکن است باعث ایجاد لک در این کفش ها شود پس بلافاصله پس از ایجاد رطوبت بر روی کفش حتما از سشوار استفاده کنید.

کلام آخر

گشاد بودن کفش باعث ایجاد مشکلات زیادی مانند پیچ خوردن پا هنگام راه رفتن، درد پاشنه پا و… می‌شود. كوچك كردن سايز كفش بدون ابزار که امکان پذیر نیست. اما  در متن مقاله به توضیح روش های مختلف تنگ کردن کفش پرداختیم. شما می‌توانید با استفاده از روش های ساده یا ابزارهای جانبی مانند استفاده از کفی، پوشیدن جوراب، استفاده از پد پا و…کفش خود را تنگ کرده و مناسب اندازه پای خود کنید.

در این مقاله تعدادی از روش های تنگ کردن کفش را برای شما ارائه دادیم. امیدواریم راههای پیشنهادی برای حل مشکل گشاد بودن کفش شما مفید باشد. اندازه کردن کفش توسط چند لوازم جانبی ساده و ارزان قیمت ایده خوبی است اما توجه داشته باشید که برای جلوگیری از مشکلات زانو و پا حتما از کفش های مناسب سایز پای خود استفاده نمایید.

برای یادگیری روشهای خلاقانه جدید گشاد کردن کفش wikihow.com را مطالعه کنید.

پاسخ به سوالات:

یکی از رایجترین روشهای تنگ کردن کفش گشاد قرار دادن از یک کفی اضافه در داخل کفش است. البته مفید بودن این روش بستگی به این داره که کفش شما چند سایز گشاد باشد, اگر خیلی گشاد نباشه حتما جواب میده. 5 روش دیگر نیز هست که می توانید در این مقاله یاد بگیرید..

تنگ کردن کفش پاشنه بلند بستگی به میزان گشاد بودن آن دارد. اگر یک سایز گشاد است به راحتی با استفاده از قرار دادن یک کفی اضافه و یا با قرار دادن مقداری پنبه یا کاغذ در جلوی پنجه کفش و یا با قرار دادن یک پد پا در پشت پا می تونید کفش پاشنه بلند را تنگ کنید. اگر بیشتر از یک سایز گشاد است باید مراجعه کنید به یک کفاش حرفه ای.

80%
عالیه

نظرات مثبت شما باعث دلگرمی ما
و نظرات منفی شما باعث تلاش بیشتر ما میشود

 • مجموع نتایج

به این مقاله امتیاز دهید

30 نظرات
 1. افشین می گوید

  با این روشهای تنگ کردن کفش تا چند سایز می شه یک کفش را کوچک کرد؟ آیا میشه 3 سایز سایز کفش را تغییر داد؟

  1. sandal.ir می گوید

   خیر. اگر منظورتان این است که طول کفشی که مثلا 28 سانتیمتر است را تغییر داد و طول کفش را تبدیل به 25 سانت کرد خیر با هیچ یک از این روشها نمیشه این کار را انجام داد. عملا غیر ممکن است چون اون زیره برای اون سایز ساخته شده و شما نمیتونید به یکباره 3 سایز کفشی را کوچیک کنید. ولی با این روش ها بله میشه کاری کرد که کفش در پای شما لق نخورد و فیت پای شما شود و هنگام راه رفتن احساس راحتی داشته باشید.

 2. مهدی می گوید

  با تشکر از مقاله کاربردیتون. کفشی که برای خانومم خریدم گشاد است, می خواهم بدونم چگونه کفش پاشنه بلند را تنگ کنیم؟

  1. sandal.ir می گوید

   اگر کفش را از ما خریداری کردید می تونید تعویض کنید ولی اگر کفش شما چرم طبیعی است به راحتی با روش حرارت دادن با سشوار و یا با روش قرار دادن کفی کفش داخل کفش که در مقاله کامل توضیح داده شده می توانید آن را گشاد کنید.

 3. مراد می گوید

  برای کفش گشاد چکار کنیم که آسیب نبینه و بشه از کفش استفاده کرد؟

  1. sandal.ir می گوید

   بارای کاهش سایز کفش حتما باید چند نکته را درنظر بگیرید: 1. میزان بزرگ بودن سایز کفش. 2. جنس کفش.
   اگر سایز کفش شما بیشتر از یک سایز گشاد است حتما آن را به یک متخصص یا کفاش حرفه ای بدهید تا کفشتان آسیب نبیند. اگر خیلی بزرگ نیست به راحتی با روشهای گفته شده در این مقاله می توانید آن را تنگ کنید.

 4. پژمان می گوید

  چگونه کفش بزرگ را کوچک کنیم مخصوصا کفش چرم اصل که امروزه بسیار گران شده و آدم وقتی نمیتونه استفاده کنه باید حصرتشو بخوره …..

  1. sandal.ir می گوید

   ما در این مقاله 5 راه حل برای گشادی کفش بیان کردیم. برای گشاد کردن کفش چرم اصل می تونید از قالب های گشاد کردن کفش استفاده کنید.

 5. فاطمه می گوید

  چگونه کفش بزرگ را تنگ کنیم که از چرم مصنوعی است؟

  1. sandal.ir می گوید

   نوع کفشتان را نگفتید. معمولا کفشهای که از چرم منوعی هستند خیلی انعطاف پذیر نیستند. بنابراین بهتر است از کفی کفش یا جوراب زخیم و یا قرار دادن پنبه در جلوی کفش برای گشاد کردن استفاده کنید.

 6. علی زهره وندی می گوید

  سلام من یه کفش سالنی سفارش دادم من سایز پام ۴۳هست ولی این ۴۴هستش پشت پام چسبه وخوب وجلوی کفش اندازه تقریبا یک سانت خالی است چکار کنم

  1. sandal.ir می گوید

   سلام
   می تونید جلوی کفش را با پنبه پر کنید به گونه ای که وقتی کفشتان را پا می کونید پشت پاتون کاملا پر شده باشد و خالی نماند. اگر بند کفشتان را محکم کنید اینجوری کفش تو پاتون دیگه تکون و لق نمی خورد و اندازه میشود.

 7. یه نفر می گوید

  سلام من یه کفشی خریدم ا طول کاملا اندازس ولی از عرض و پهنا بهم گشاده و به‌خاطر همین پام توش اذیته !پاهام کشیده و لاغر و باریکه به خاطر همینه که اذیت میشم با کفشم باید چیکار کنم؟

  1. sandal.ir می گوید

   سلام دوست گرامی : شما می توانید دو تا کار انجام بدید اول همه می تونید در بقلهای کفش ( در قسمتهایی که کفش پهن است و احساس گشاد بودن دارید) با پنبه پر کنید تا کاملا کفش پای شما را پر کنه. در روش دوم می تنید از یک جوراب کاملا زخیم استفاده کنید. البته هر دو این روشها , کاربردی بودن آن به میزان گشاد بودن کفش در اون ناحیه داره. اگر مقدارش کم باشه حتما این روش جواب خواهد داد.
   ولی اگر مقدار گشاد بودن پنجه کفش زیاد بود می تونید از یک دستمال پارچه ای استفاده کرده و آن را چند دور, دور پنجه پای خود بپیچید بعد کفشتان را پا کنید.

 8. زهره می گوید

  چگونه صندل بزرگ را کوچک کنیم؟

 9. مانی شریفی می گوید

  مقاله عالی بود ولی من کفش ورزشی خریدم یه آدم بی شعور پای گنده خودشو کرده تو کفشم و گشاد شده میتونم با سشوار تنگ کنم؟

  1. sandal.ir می گوید

   سلام جناب شریفی
   در سوالتان نفرمودید جنس کفش ورزشی شما از چی هست. ولی اگر کفش ورزشی شما پارچه ای است و کفش شما خیلی خیلی تغییر سایز نداده و اگر کفشتان قابل شستشو است می توانید آن را بشورید, بعد از آبگیری می توانید آن را با سشوار خشک کنید. معمولا وقتی کفشتان را می شورید قدری کفش کیپ تر و کوچکتر میشود.

 10. زهرا می گوید

  سلام من کتونی نایک خریدم سایزم ۳۸٫۵ بوده ۳۹خریدم باکفی کامل فیکس میشه ولی کناره ی پا جلوتر از پاشنه یکمقدارحالت گشاد داره و اینکه شصت پا دقیقا باید کجا باشه؟

  1. sandal.ir می گوید

   سلام
   می تونید مقداری پنبه در جلوی کفشتان قرار بدید تا کاملا کفش فیت پاتون بشه.
   انگشت با یک چند میلیمتر از جلوی کفش فاصله داشته باشه. اصولا اگر انگشتان پا با جلوی کفش برخورد داشته باشند, این باعث میشه به مرور زمان در انگشتان پا احساس درد داشته باشید برای همین انگشتان پا نباید با جلوی کفش تماس داشته باشند.

 11. ایمن می گوید

  چگونه کفش مجلسی بزرگ را کوچک کنیم؟

  1. sandal.ir می گوید

   جناب امین برای تنگ کردن هرنوع کفشی ابتدا باید دانست که از چه جنسی است. مثلا کفش مجلسی پاشنه بلند زنانه اگر خیلی بزرگ نباشد می توان با یک پد پشت پا به راحتی آن را تنگ کرد

 12. ممد می گوید

  چیکار کنیم کفش از پا در نیاد

  1. sandal.ir می گوید

   مطمئنا کفشی که هنگام راه رفتن از پا در می آید کاملا گشاد است و باید تنگ شود. برای اینکه بتونم بهتر شما را راهنمایی کنم باید بدانم که جنس کفش شما از چیست. ولی با این وجود لطفا مقاله بالا را کامل بخوانید حتما راه حلی برای تنگ کردن کفش خود خواهید یافت.

 13. محمد می گوید

  سلام
  سایز پام ۴۲ هستش یه پوتین آ‌وردن برام سایز ۴۳ ،پشت پام آزاده،چیکارش کنم کیپ بشه؟

  1. sandal.ir می گوید

   اقا محمد عزیر میتونید یک مقدار پنبه جولوی کفش بزارید تا وقتی بوت را پاتون میکنید پاتون در داخل کفش عقبتر به ایستد و بوت کیپ پاتون بشه. یا اینکه جوراب زخیم بپوشیدو سعی کنید بند بوت را از جلوی پنجه محکمتر ببندید تا پاتون در داخل بوت عقبتر ب ایستد و موقع راه رفتن احساس بهتری داشته باشید.

 14. هاجر می گوید

  سلام وقت بخیر من ی بوت خریدم ی سایز برام بزرگ تر بود دوتا کفی براش گذاشتم اندازه شد خواستم بدونم پوشیدنش اثر منفی نداره یا باعث درد و یا تعریق بیش از حد بشه

  1. sandal.ir می گوید

   سلام. باید خودتون موقع راه رفتن دقت کنید ببینید که کفی هایی که داخل کفشتان قرار دادید, داخل کفش حرکت اضافه داره یا خیر . اگر حرکت اضافه نداره و کفی ها تو پاتون تکون نمی خورند مشکلی نخواهید داشت. اگر کفی ها داخل کفش تکان می خورند با مقداری از چسب مایع آنها را به یکدیگر بچسبانید تا تکان و لغزش نداشته باشند. اینجوری پا درد نخواهید داشت. از نوعی کفی هم به اسم ( کفی کوچک کننده کفش ) نیز می تونستید استفاده کنید. عرق کردن یا نکرن پاتون هم بستگی به جنس زیره ای که داخل کفش انداختید داره.

   1. کیانا می گوید

    سلام وقت بخیر
    من کفش ورنی مجلسی خریدم بسیارگران موقع خرید اندازه بود اما حالا گشاد شده وموقع راه رفتن از پام در میاد وهرچقدر بیشتر داخل دام باشد طاهرا گشادتر میشود چه کنم

    1. sandal.ir می گوید

     اگر داخل کفش ورنی تون پنبه قرار بدید و یا از یک جوراب حوله ای زخیم استفاده کنید مشکل برطرف بشه و کفشتان دیگر داخل پای شما گشاد نباشد. از یک کفش زخیم هم می تونید استفاده کنید و داخل کفشتان قرار بدید ببینید کدام روش بهتر است.

   2. کیانا می گوید

    سلام وقت بخیر
    من کفش ورنی مجلسی خریدم بسیارگران موقع خرید اندازه بود اما حالا گشاد شده وموقع راه رفتن از پام در میاد وهرچقدر بیشتر داخل پام باشد طاهرا گشادتر میشود چه کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.