فروشگاه Sandal.ir
فروشگاه آنلاین Sandal.ir فروشگاه تخصصی صندل و دمپایی

1+6 راه برای گشاد کردن کفش تنگ

چگونه کفش تنگ را گشاد کنیم

انواع روشهای گشاد کردن کفش تنگ بدون آسیب زدن به کفش

بصورت خلاصه می توان با این چند روش کفش را گشاد کرد:

 1. استفاده از روزنانه ( کاغد باطله )
 2. استفاده از قالبهای کفش
 3. فریز کردن کفش
 4. استفاده از سیب زمینی
 5. خیس کردن کفش
 6. استفاده از بخار آب
 7. استفاده از سشوار

فراموش نکنید هر روشی برای گشاد کردن هر نوع کفشی مناسب نیست. پس برای درک بهتر و اطلاع از تکنیکهای گشاد کردن کفش این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

گشاد کردن کفش تنگ شاید برای بسیاری از افراد و به خصوص مادران کار سختی باشد.  به همین دلیل بهتر است با راهکارهای آن آشنا شوید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بدون آسیب رساندن به کفش و پای خود, کفش مورد نظر را گشاد کنید. زمانی که شما در فروشگاه، کفش امتحان می کنید شاید کفش کاملا اندازه باشد ، یا در برخی از شرایط شما نسبت به خرید آنلاین کفش اقدام می کنید و زمانی که کفش به دست شما می رسد، متاسفانه متوجه تنگ بودن آن می شوید، صد در صد راه رفتن با کفش تنگ بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است. به همین دلیل، ما در ادامه شما را با روش و راهکارهایی آشنا می کنیم تا بتوانید به راحتی نسبت به گشاد کردن کفش خود هرچه سریع تر اقدام کنید.

برای گشاد شدن کفش راه های گوناگونی وجود دارد. شما باید ببینید کدام روش برای کفش شما مناسب تر است.

آموزش ویدیویی گشاد کردن کفش تنگ در خانه

تنگ بودن کفش برای بسیاری از افراد یک معضل بزرگ است. در این ویدیو 4 روش اصلی گشاد کردن را یاد میگیرید و برای یادگیری روشهای بهتر حتما مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

1.    از روزنامه استفاده کنید

گشاد کردن کفش تنگ
گشاد کردن کفش تنگ از روزنامه استفاده کنید

یکی از آسان ترین روش هایی که می توان برای گشاد کردن کفش تنگ انجام داد، این است که شما کفش مورد نظر را با مقداری کاغذ باطله خیس، کاملاً پر کنید. البته ناگفته نماند که کفش مورد نظر در هنگامی که درون خود کاغذ جاساز کرده است، شکل غیر معمولی را به نمایش نباید بگذارد. شما با توجه به حفظ شکل اصلی کفش می توانید منتظر بمانید تا کفش و روزنامه ( کاغذ باطله ) کامل خشک شود و بعد از بیرون آوردن روزنامه، کفش مورد نظر خود را امتحان کنید. خصوصاً خانم های عزیز از این راهکار بسیار استقبال می کنند؛ چرا که کم هزینه، کم دردسر  و در سریع ترین زمان ممکن نتیجه می دهد.

2.    خرید قالب مناسب کفش

گشاد کردن کفش با استفاده از قالب کفش
گشاد کردن کفش با استفاده از قالب کفش

برای گشاد کردن کفش تنگ اگر عجله ندارید، توصیه ما این است که از قالب کفش مناسب استفاده کنید. امروز جنس های گوناگون قالب کفش با قیمت مناسب به فروش می رسند که شما می توانید به راحتی آن را روی کفش خود تنظیم کرده و مورد استفاده قرار دهید. قالب گشاد کننده کفش از قدیم الایام یکی از راههای موثر برای گشاد کردن کفش است بویژه اگر کفشتان از جنس چرم طبیعی باشد.

متاسفانه برخی از خانم ها چندان صبور نیستند و شاید در ابتدا نتوانند آزار کفش تنگ را تحمل کنند. به همین دلیل، توصیه ما به این افراد این است که در هنگام خرید انواع کفش سعی کنند از اسپری و یا روغن مخصوص که برای گشاد کردن کفش تنگ وجود دارد، استفاده کنند که البته اسپری آب و یا روغن مخصوص کفش چرم، می توانند نیز به این افراد کمک کنند. و باعث نرم شدن کفش چرم می شود. البته شایان ذکر است که زدن روغن تنها برای کفش هایی تاثییر گذار است که از چرم طبیعی باشند. اگر راه تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را نمی دانید حتما مقاله فرق چرم طبیعی و مصنوعی را حتما مطالعه کنید.

3.    کفش را فریز کنید

شاید باور نکنید اما یکی از روش های عالی برای گشاد کردن کفش تنگ این است که کاری کنید که کفش شما یخ بزند؛ چرا یکی از بهترین راهکارهای گشاد شدن آن قطعاً یخ زدن کفش است.

گشاد کردن کفش تنگ با استفاده آب و فریز کردن
گشاد کردن کفش تنگ با استفاده آب و فریز کردن

الف) پر کردن داخل کفش با یک کیسه زیپدار پر از آب

برای انجام این کار تنها یک عدد کیسه پلاستیکی را برای هر کدام از یک جفت کفش پر آب کنید. کیسه را داخل کفش قرار دهید، سپس آن ها را در فریزر جای دهید تا کاملاً یخ بزند. اطمینان حاصل کنید که کیسه محکم بسته شده باشد تا آب در داخل کفش نریزد، زیرا ممکن است به کفی کفشتان آسیب برساند. حتما اطمینان حاصل کنید که آب درون کیسه تمام قسمت های داخلی کفش را دربر گرفته باشد. اگر نگران پاره شدن کیسه هستید، به جای یک کیسه از 2 کیسه استفاده کنید و یکی را داخل دیگری قرار دهید. شما می توانید این روش را برای هر نوع کفشی امتحان کنید، اما ممکن است برای مدل های کفش رو باز، کفش چرم یا کفش اسپرت ورزشی بهتر عمل کند.

گشاد کردن کفش تنگ با استفاده آب و فریز کردن
گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از یخ زدن کفش

ب) قرار دادن کفش تنگ در داخل فریزر

کفش ها را در سینی قرار دهید و سینی را در فریزر قرار دهید. کفش ها را چند ساعت یا یک شب در فریزر بگذارید. به کفش ها زمان کافی بدهید و مطمئن شوید که آب کاملاً جامد شده است. قرار دادن کفش‌هایتان روی سینی یا یک ورقه مقوایی، از تماس کف کفش‌ها با سطحی که ممکن است غذا با آن تماس پیدا کند، جلوگیری می‌کند. همچنین می توانید آنها را در یک کیسه بزرگ یا روی یک ورق یا کاغذ روغنی قرار دهید. با این حال، در صورت تمایل می توانید آنها را مستقیماً در فریزر قرار دهید. کفش ها را به مدت یک روز در فریزر نگهدارید.

خارج کردن کیسه یخ از داخل کفش
خارج کردن کیسه یخ از داخل کفش

ب) خارج کردن کفش از حالت یخ زدگی

بعد از گذشت یک روز می توانید آنها را از یخچال خارج کنید و آنها را در یک مکان گرم و خشک برای حدود 15-30 دقیقه یا ( تا زمانی که یخ شروع به آب شدن کند) بگذارید. سپس کیسه ها را به جلو و عقب بچرخانید تا بتوانید آن را از کفش بیرون بیاورید. بهتر است اجازه ندهید یخ تا آخر آب شود. اگر سوراخی در کیسه ها ایجاد شده باشد، ممکن است آب به داخل کفش نشت کند و به آن آسیب برساند.

زمانی که از فریزر در بیاورید متوجه خواهید شد که کفش تا چه اندازه گشاد شده است. اگر نسبت به گشاد شدن کفش به صورت ایده آل رضایت ندارید، بهتر است دوباره همین روند را ادامه دهید. بعد از ذوب شدن یخ شما با نتیجه دلخواه خود روبرو خواهید شد.

4.    از سیب زمینی غافل نشوید

شاید باور نکنید اما استفاده از سیب زمینی می تواند یک راهکار اساسی و مناسب برای گشاد کردن کفش تنگ باشد. این گونه است که شما باید پوسته سیب زمینی را گرفته و آن را درون کفش خود قرار داده و کاملا فشار دهید، به شکلی که کفش مورد نظر شما کاملا ورم کند.

سپس سیب زمینی را از درون کفش بیرون بیاورید، حال متوجه خواهید شد که کفش به راحتی گشاد شده و مهم تر از همه می توانید از مزیت دیگر سیب زمینی که رفع بوی بد کفش است، نیز در این شرایط بهره مند شوید و به قول معروف با یک تیر دو نشان بزنید.

گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از سشوار
گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از سشوار

5.    کفش را با سشوار حرارت دهید

حال که  در مورد یخ زدن کفش برای گشاد کردن آن صحبت کرده ایم، در مورد گرم کردن آن نیز چند جمله ای را بیان می‌کنیم، در ابتدا شما باید یک جفت جوراب ضخیم بپوشید و سپس به پوشیدن کفش بپردازید. سشوار خود را بردارید و با حرارت زیاد قسمت های سفت کفش را گرم کنید. در همین حالت که با حرارت سشوار کفش ها را  حرارت می دهید، بهتر است پای خود را نیز درون کفش خم و راست کنید و با عقب و جلو بردن انگشتان پا  به گشاد کردن کفش تنگ کمک کنید. گرم کردن نیز همانند انجماد می تواند یک روش کاربردی به حساب آید.

6.    کفش را خیس کنید

بسیاری از مادران احتمالاً به خاطر داشته باشند که در قدیم الایام برای گشاد کردن کفش تنگ کفش، آن را خیس می کردند. به گونه ای که می‌توانید زیر دوش حمام بروید و به جز کفش تمامی لباس های خود را خارج کنید.

اگر نمی‌دانید چگونه کفش چرم را گشاد کنیم باید بگوییم آبگرم می تواند کفش چرم را به راحت شل کند. شما بعد از اینکه از حمام خارج می شوید، چند ساعت کفش را از پای خود خارج نکنید، کفش همچنان که در حال خشک شدن است، می تواند عرض پای شما را به‌ خوبی ارزیابی کند. کفش چرم، نرمی و انعطاف خود را به این شکل به دست می آورد.

نکته مهم: بعد از خشک شدن کفش حتما بلافاصله به آن واکس یا روغن های مخصوص کفش بزنید تا کفش آسیب نبیند.

7.    کفش را بخار دهید

بخار دادن به کفش یکی از روش‌های فوق العاده است که بسیاری از مادران با آن آشنایی کامل دارند. بخار دادن نیز به دقت مادران نیاز دارد. به این خاطر که کتری باید پر از آب روی گاز قرار بگیرد تا بجوشد. در این هنگام که کتری در حال جوشیدن است، کفش را روی بخار کتری نگه دارید تا در این حالت، 3 الی 5 دقیقه کفش به خوبی نرم شود و سپس دور کنید. سعی کنید از یک روزنامه خشک و یا حتی کاغذی کفش را پر کنید و سپس به خشک کردن آن بپردازید. این روش را لطفاً تنها مادران عزیز امتحان کنند؛ چرا که نوجوانان و یا حتی جوانان شاید با مشکل خاصی رو به رو شوند. در این روش هم پس از پایان کار حتما کفش را واکس بزنید تا آسیب نبیند.

چگونه از خرید کفش گشاد جلوگیری کنیم؟

اندازه بودن سایز کفش را از کجا تشخیص دهیم؟

درست است که ما در مورد گشاد کردن کفش تنگ با شما صحبت می کنیم، اما بهتر است در هنگام خرید کفش نیز دقت کنید. لطفاً در زمان خرید کفش سایز پای خود را به صورت کامل اندازه بگیرید. این امکان وجود دارد که دو پای شما یک سایز نباشند، به همین دلیل باید همیشه به اندازه گیری هردو پا بیندیشید.

در هنگام خرید آنلاین اگر سایز پای شما رند نیست، لطفاً با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید تا بتواند این مشکل را برطرف کند. همیشه نیمه دوم روز بهترین زمان برای کفش خریدن است، چرا که پا ورم کرده و سایز بزرگتری دارد. کفش هایی که بافت کشی دارند، همیشه بهترین گزینه به شمار می آیند. کفش های چرم اصل نسبت به کفش پلاستیکی و چرم تقلبی بسیار منعطف تر هستند.

نکات مهم گشاد کردن کفش تنگ

در مورد گشاد کردن کفش تنگ لطفاً چند نکته را به خاطر بسپارید. اولین اینکه از آب و حرارت اگر استفاده می کنید، کفش های چرمی را بعد از گشاد کردن به این روش، واکس بزنید تا بتواند نرمی خود را حفظ کند، اما اگر از جوراب برای گشاد کردن کفش استفاده می کنید، لطفاً از جوراب های قدیمی استفاده کنید.

به این دلیل که ممکن است به خاطر رطوبت و تماس با کفش جوراب شما رنگ پس دهد. به هیچ عنوان کفش هایی که پلاستیکی و پی وی سی هستند را روی حرارت قرار ندهید که باعث تولید گازهای سمی خواهد شد. برای گشاد کردن کفش پارچه ای نیز مراقب الیاف کفش باشید.

برای یادگیری دیگر روشهای تنگ کردن کفش landsend.com را مطالعه کنید

https://www.wikihow.com/Stretch-New-Shoes

سخن پایانی

ما در مورد روش های گشاد کردن کفش تنگ با شما صحبت کرده ایم؛ چرا که به هر حال بعد از خرید کفش شاید احساس تنگ بودن پا شما را آزار دهد و به هر دلیلی اندازه نباشد و به همین خاطر، نمی توان مجدداً خرید کنید. توصیه ما این است که سعی کنید تا حد امکان در هنگام خرید کفش دقت بیشتری داشته باشید و زمانی که به گشاد کردن کفش فکر می کنید، از روش های گفته شده استفاده کنید؛ چرا که لازم نیست مجدداً خرید کنید.

80%
Awesome
 • Design

معرفی محصول

منبع wikihow.com
از طريق sandal.ir
24 نظرات
 1. میرزایی می گوید

  چگونه کفش چرم تنگ را گشاد کنیم؟ گشاد کردن کفش تنگ به خود کفش آسیب می زند؟

  1. sandal.ir می گوید

   گشادکردن کفش تنگ روشهای مختلفی دارد. ولی بهترین روش برای گشادکردن کفش چرم استفاده از روش قالب زدن کفش چرم است مخصوصا اگر چرم طبیعی باشد. از روش یخ زدن کفش هم می تونید استفاده کنید. درمورد آسیب رسیدن به کفش هم باید گفت بله اگر هنگام انجام این کار به کفش فشار خیلی زیادی وارد شود امکان رسیدن آسیب به آن هست.

 2. اسدی می گوید

  با توجه به روشهای گشاد کردن کفش که در این مقاله گفتید معمولا تا چند سایز را میشه کفش را گشاد کرد؟ و چگونه کفش را گشاد کنیم که آسیب نبینه بهترین روش چیست؟

  1. sandal.ir می گوید

   روش گشاد کردن کفش تنگ خیلی بستگی به جنس کفشتان دارد. معمولا تا یک سایز زا از روشهای بالا میشه گشاد کرد ولی بیشتر از 1 سایز خیلی به خوب بودن جنس چرم مورد استفاده در کفش داره و بسیار بعیده. اگر کفشتان بیشتر یک سایز نیاز به گشاد کردن داره بهتره آن را به کفاش با تجربه بسپارید.

 3. حمید می گوید

  چطور کفش تنگ را گشاد کنیم؟ یک کفش مجلسی از چرم مصنوعی دارم و برام یک سایز تنگ است. رویه کفش خیلی صفت بنظر میرسه. کفش تنگ را چگونه گشاد کنیم؟

  1. sandal.ir می گوید

   بزرگ کردن سایز کفش چرم مصنوعی با بزرگ کردن کفش چرم طبیعی متفاوت است. بزرگ کردن کفش چرم طبیعی که در تحت فشار باشه (با قرار دادن آن در قالب کفش ) خودش بعد از مدتی گشاد میشه و خودشو ول میکنه. ولی در چرم مصنوعی اینگونه نیست. در واقع چرم های مصنوعی از مواد پلاستیکی در ساختشون استفاده میشه و چندان تغییر در سایز آن نمیشه داد. من بهتون پیشنهاد میدم با احتیاط فراوان کفش را در قالب کفش قرار بدید ( زیاد به آن فشار نیارید که پاره بشه ) بعد مقداری حرارت بهش بدید (مثلا آن را روی شوفاژ قرار بدید ) ببینید تغییر در سایز آن بوجود می آید یا خیر. اگر تاثییر مثبتی داشت این روش را تکرار کنید.

 4. پریسا می گوید

  چگونه پنجه کفش را گشاد کنیم؟
  اگر کفش تنگ باشه چیکار کنیم که هنگام گشاد کردن کفش پاره و خراب نشه؟

  1. sandal.ir می گوید

   برای گشاد کردن پنجه کفش بهترین راهکار اینه که از با یک جوراب خیس یا روزنانه خیس قسمت پنجه پا را کاملا پر کنید و سعی کنید مقداری روزنانه ها را داخل کفش فشار دهید تا جای خالی باقی نماند و پنجه کفش کامل در فشار باشد. بعد از خشک شدن روزنانه ها مقداری پنچه کفش گشاد تر می شود.
   خیلی ها این سوال را می پرسند که برای کفش تنگ چکار کنیم که هنگام گشاد کردن پاره نشوذ یا آسیب نبیند؟ باید گفت روشی که انتخاب می کنید برای گشاد کردن کفش مهم است و کیفیت متریال کفش هم بسیار مهم است. در کفش چرمی که از چرم با کیفیتی ساخته شده به راحتی گشاد کردن کفش شدنی است.

 5. خاطره می گوید

  چگونه سایز کفش را بزرگ کنیم؟ قالب زدن کفش برای بزرگ شدن آن موثر است؟

  1. sandal.ir می گوید

   اگر کفشی که دارید از جنس چرم باشد بله قالب زدن کفش بسیار موثر است

 6. امیر می گوید

  کفشی ک انگشت پا را میزند چه کنیم بزرگ شود ؟

  1. sandal.ir می گوید

   با استفاده از روش قرار دادن قالب در کفش یا دیگر روشهایی همچون قرار دادن روزنانه یا یخ زدن گفش که کامل درمورد این روشها در مقاله توضیح داده شده می تونید این مشکل را برطرف کنید

 7. سینا می گوید

  سلام، کتانی رو چگونه بزرگ کنیم؟

  1. sandal.ir می گوید

   سلام
   برای گشاد کردن کفش کتانی می توانید از روزنامه خیس و یا از روش استفاده از سشوار که در مقاله توضیح داده شده استفاده کنید.
   لازم بذکر است ویدیویی که در این مقاله قرار دادیم کاملا در باره گشاد کردن کفش کتانی است. این ویدیو را هنگام پخش بزرگ کنید تا بتوانید متن ترجمه شده زیر آن را بخوانید. توضیحات کامل زیر نویس شده و کاملا مشکل شما را برطرف خواهد کرد.

 8. قیاسوند می گوید

  آیا کفش چرم جا باز می کند؟

  1. sandal.ir می گوید

   بله کفش چرم اگر واقعا چرم طبیعی باشه بله جا باز میکنه. اگر مدتی پاتون کنید چرم آزادتر میشه و حالت پاتون را میگیره. حتی در مواقعی که کفش تنگ باشه با زدن قالب مناسب کاملا جا باز میکنه و کفش گشاد میشه.
   اگر نمی دونید کفشی که دارید چرم طبیعی هست یا خیر مقاله تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی را مطالعه کنید حتما.

 9. Negar می گوید

  برای گشاد کردن قسمت پنجه پا که کفش هم بوت هست باید چیکار کنیم که کفش هم آسیبی نبینه

  1. sandal.ir می گوید

   اگر کفش بوت شما از چرم است با استفاده از روش قرار دادن روزنامه خیس داخل کفش ( توضیحات کامل در مقاله داده شده ) می توانید کفش بوت خود را گشاد کنید. اگر این روش تاثییر کمی داشت می توانید با اسفاده از قرار دادن قالب یک سایز کفش خود را گشاد کنید.

 10. rez می گوید

  کفش استوک چمن خریدم و فقط پای راستمو میزنه و پای چپم مشکلی نداره راهکار لطفا بالای شصته پام

  1. sandal.ir می گوید

   سلام – معمولا بعضی از مدلهای کفش استوک یک فرم پلاستیکی محکم جلوی پنجه پا داره برای محافضت از انپشتان پا. اگر این فرم را کفش شما دارد در اکثر موارد تغییر سایز نمیشه داد. ولی در هر صورت شما می توانید با استفاده از قالب های کفش مقداری کفش را گشاد کنید. بهتر است فقط همون لنگه ای که کفش پای شما را میزند را در قالب قرار دهید.

 11. Mohmd می گوید

  کفش استوک پاشنه با مو کمی میزنه مخصوصا پای چپ شما راه کاری میتونید پیشنهاد بدید ؟؟

  1. sandal.ir می گوید

   شما میتونید کفی خود کفش را بردارید و یک کفی نو ولی نازکتر بزارید داخل کفش. یا اینکه بدید به کفاش براتون قالب بزنه.

 12. Rez می گوید

  سلام برای گشاد کردن کفش ورزشی چیکار کنیم؟!

  1. sandal.ir می گوید

   جنس کفش بسیار در نوع روش گشاد کردن کفش موثر و تاثیرگذار است. پس لطفا متریال کفش خود را حتما مشخص کنید. اگر چرم طبیعی است با قرار دادن کفش درون قالب و یا با قرار دادن کاغذ خیس در درون کفش ( توضیحات کاملتر در درون مقاله داده شده) می تونید آن را گشاد کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.