روز ولنتاین کی هست؟

14 فوریه هر سال در دنیا روز ولنتاین است که امسال { سال 98 شمسی | 2020 میلادی ) روز ولنتاین مصادف شده با جمعه 25 بهمن ماه. پس اگر دلبستگی به کسی دارید از همین الان به فکر باشید که از الان بسیاری از کافی شاپها پر شده اند.

 

 

افسانه ولنتاین | ولنتاین از کجا گرفته شده ؟

در افسانه ها آمده که در روم باستان, در زمان پادشاهی کلودیوس دوم , پادشاه دستور داده بود که سربازانش حق ازدواح با هیچ دختری را ندارند, او عقیده داشت که سربازانی که مجرد هستند و همسر یا فرزندی ندارند در جنگ بهتر میجنگند. اما بعضی از این سرباز ها که عاشق می شدند از این دستور سرپیچی میکردند. در آن زمان کشیشی به نام والنتین یا والنتیوس بوده که این حکم را نا عادلانه می دانست. به همین دلیل واانتین مخفیانه این عشاق جوان را به عقد هم در می آورد. 

بعد از مدتی پادشاه پی به این راز می برد از این رو حکم اعدام وانتین را صادر میکند. والنتین در روز 14 فوریه اعدام میشود. از آن تاریخ به بعد آن روز را, { روز ولنتاین | Valentine Day ) می نامند و هر سال به یاد والنتین عشاق جشن میگیرند تا یاد او را گرامی بدارند.

 

کادوی روز ولنتاین چی بگیرم ؟

در اروپا و آمریکا رسم بر این است که در روز ولنتاین عاشق ها به هم  شکلات و گل روز هدیه میدهند. کارخانه های بزرگ شکلات سازی در این تاریخ بهترین و با کیفیترین شکلات های خود را عرضه میکنند. فروش این کارخانه ها گاهی در این روز با فروش کل سال برابری دارد . ولی در ایران عده کمی این رسم را به این شکل انجام میدهند. اکثرا کادوهایی مثل لیاس و کفش و یا حتی طلا و ... می خرند.

اگر از این دست افراد هستید حتما بهتون پیشنها میکنم یک کادوی خاص که استفاده زیادی بشه ازش کرد بگیرید تا طرف مقابل شما همیشه  به یادتان باشد. مثل یک صندل مناسب و یا یک روفرشی .

اگر میخواهید برای یک خانم خرید کنید یک روفرشی زنانه انتخاب کنید
اگر برای یک آقا میخواهید خرید کنید یک روفرشی مردانه انتخاب کنید

با درج کد تخفیف زیر در انتهای فاکتور می توانید از 10% تخفیف بیشتر برخوردار شوید

کد تخفیف: 8974

اعتبار فقط تا تاریخ: 27 بهمن ماه

 

روز سپندارمذگان یا عشق ایرانی چیست؟

سپندارمذگان یا روز عشق ایرانی روزی است که از هزاران سال پیش در ایران باستان ( از زمان پادشاهی هخامنشیان بر ایران باستان ) تا کنون این روز را به خاطر بزرگداشت زن و زمین جشن میگیرند. اما در مورد تاریخ دقیق این روز اختلاف نظر است. عده ای میگویند چون در آن زمان ماه های سال را 30 روز در نظر میگرفتند و اکنون 31 روزه است تاریخ این رخداد 29 بهمن ماه است ولی گره دیگر می گویند با توجه به ایم مطلب که نان سپندارمذگان از اسپندگان ( نام پنجمین روز اسفند ماه ) گرفته شده است پس همان 5 اسفند ماه تاریخ دقیق این رخداد است.

 

استاد جلال خالق مطلق در این باره می گویند:

 

"ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه که در سال 391 هجری تألیف کرده است، آنجا که درباره ی جشن های ایرانی سخن می گوید، از جشنی نام می برد که در روز اسفندارمذ در ماه اسفندارمذ، یعنی در پنجم اسفند برگزار می شد.

در ایران کهن، یک جشن بهاری زنان بوده که در آن روز زنان از آزادی بیشتری برخوردار بودند و بویژه دختران «دم بخت» به همسرگزینی تشویق می شدند و از این رو این جشن را «مردگیران» می نامیدند.

سپس با نفوذ بیشتر مذهب این جشن نخست تغییر ماهیت داده و جشن زنان شوهردار شده و این دسته زنان در آن روز از شوهران خود به پاس یکسال پارسایی و خانه داری و شوهردوستی هدیه می گرفتند، تا اینکه همین نیز رفته رفته فراموش شده است. "

 

آیین ها و رسوم روز سپندارمذگان + همراه با ویدیو

 

 

 

 برای کسب اطلاعات دقیقتر و بیشتر می توانید مقاله جشن سپندارمذگان را مطالعه کنید