مسلماً بعد از مدتی  که از استفاده کردن صندل بگذرد به دلایل مختلف این پاپوش‌ها کثیف شده و نیاز به تمیز کردن پیدا می‌کنند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که چطور باید صندل‌های خود را که کثیف شده‌اند تمیز کنند و این مسئله باعث می‌شود تا صندل‌ها بعد از مدتی آن جذابیت و زیبایی اولیه خود را از دست بدهند و از ریخت و قیافه بیفتند.

عده‌ای دیگر از افراد هم بدون درنظرگرفتن اصول و نحوه تمیز کردن انواع مختلف صندل‌ها، آنها را با مواد شوینده بسیار قوی مورد شستشو قرار داده و گاهاً باعث آسیب به بافت صندل شده و عملکرد مطلوب این پاپوش‌ها را از بین می‌برند.

بر این اساس ما در این پست با عنوان "راهنمای تمیز کردن انواع صندل" تصمیم داریم شما عزیزان را با نحوه تمیز نمودن صندل با جنس‌های گوناگون آشنا کنیم تا بتوانید با خواندن مطالب این پست صندل‌های خود را تمیز کرده و از آسیب به بافت آنها جلوگیری نموده و آنها را سالم نگهدارید

این مطلب را حتما بخوانید:  راهنمای خرید صندل طبی زنانه 

 

راهنمای تمیز کردن انواع صندل

وسایل لازم برای تمیز کردن انواع مختلف صندل

اگر می‌خواهید صندل‌های تابستانی خود را تمیز کنید، شما به وسایل و لوازم زیر نیاز دارید:

 1. آب ملایم و گرم
 2. جوش شیرین
 3. برس نرم
 4. مسواک کهنه که دیگر قابل استفاده نباشد.
 5. مایع شوینده
 6. دستمال نرم یا حوله‌ای

به این نکته توجه کنید که تمیز کردن صندل‌ ها را با دقت بسیاری انجام دهید چراکه عدم دقت کافی باعث آسیب دیدن به قسمت‌های مختلف صندل می‌شود.

بر اساس جنس صندل که می‌تواند از نوع چرم، rubber، لاستیکی و پارچه‌ای باشد، برای شما عزیزان در این پست راهنماهای جداگانه‌ای را در نظر گرفته‌ایم تا با روش‌های بیان شده بتوانید این پاپوش‌ها را تمیز کنید.

راهنمای تمیز کردن صندل چرمی و دمپایی چرمی

برای تمیز کردن صندل چرمی یادمپایی چرمی خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول با یک برس نرم، سعی کنید گردوخاک اضافی موجود بر روی صندل چرمی خود را پاک کنید.
 • در مرحله دوم به وسیله یک دستمال رویه صندل را از هرگونه آلودگی و کثیفی احتمالی تمیز کنید.
 • در مرحله سوم در یک ظرف مقداری مایع صابون را در آب حل نموده و مخلوط کنید.
 • در مرحله چهارم به کمک یک دستمال دیگر که به این مخلوط آغشته شده است، سعی کنید سطح و رویه صندل چرمی خود را تمیز کنید
 • در مرحله پنچم، برای مدتی کوتاه صندل چرمی خود را در مکانی قرار دهید تا سطح و رویه آن خشک شود.
 • در مرحله پایانی می توانید با استفاده از واکس هم رنگ صندل قسمت های چرمی آن را واکس بزنید.

در انتها حتماً سعی کنید بعد از تمیز کردن صندل چرمی خود، آن را در داخل یک جعبه یا نایلون قرار دهید که برای استفاده مجدد از آن، گردوخاک بر روی صندل قرار نگیرد.

اگر تمایل داشتید صندل چرمی شما براق به نظر برسد، می‌توانید پس از انجام مراحل تمیز کردن و شستشوی آن، از اسپری‌های براق کننده و محافظ استفاده نمایید، در نظر داشته باشید که این اسپری‌ها باعث دوام و ماندگاری بیشتر صندل‌ چرمی شما شده و طول عمر مفید آنها را نیز افزایش می‌دهند.

 

از جدیدترین مدلهای صندل راحتی زنانه نیز دیدن کنید

 

راهنمای تمیز کردن انواع صندل

راهنمای تمیز کردن صندل rubber، pvc لاستیکی

برای تمیز کردن صندل rubber، pvc لاستیکی خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول از یک اسفنج که فاقد لبه‌های تیز باشد برای سابیدن صندل استفاده کنید.
 • در مرحله دوم اسفنج را با آب گرم خیس کرده و روی صندل تا جایی که امکان دارد بسابید تا لکه‌های گردوخاک و کثیفی از روی آن پاک شود.
 • در مرحله سوم اگر بر روی صندل خراش‌هایی وجود دارد یا قسمتی از آن دچار مشکل شده است می‌توانید با استفاده از واکس کفش آنها را بپوشانید.
 • در مرحله چهارم از یک مسواک کهنه استفاده کرده و آن را به محلول آب گرم و مایع شوینده خیس کنید و بر روی صندل بکشید و این کار را آن‌قدر انجام دهید تا لکه‌های ایجاد شده در حاشیه و منافذ موجود در صندل از بین برود.
 • بعد از این کار دستمال حوله‌ای را به محلول آب و مایع شوینده آغشته کرده و پس از خیس شدن آن را بر روی صندل بکشید تا کثیفی‌های سطحی آن پاک شود.
 • در مرحله پایانی صندل را در آفتاب بگذارید تا خشک شود.

شما می‌توانید برای تمیز کردن و شستن صندل‌های rubber، pvc لاستیکی از روش قرار دادن آنها در ماشین لباس شویی هم استفاده کنید و از این طریق شستشو را انجام دهید یا اینکه با اسپری کردن و پاشیدن آب بر روی این صندل‌ها، آنها را بشویید و تمیز کنید.

در صورتی که صندل‌های rubber، pvc لاستیکی شما به علت عرق کردن زیاد پاهایتان بو گرفته‌اند، می‌توانید از جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد پا از صندل و همچنین باکتری‌ها و آلودگی‌هایی که جذب آن شده است، استفاده کنید.

راهنمای تمیز کردن صندل پارچه‌ ای

راهنمای تمیز کردن صندل پارچه‌ ای

برای تمیز کردن صندل پارچه‌ ای خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول گردوخاک موجود بر روی صندل پارچه‌ ای خود را با استفاده از یک دستمال نرم پاک کنید.
 • در مرحله دوم یک محلول از مقدار مساوی آب و جوش شیرین درست کنید.
 • در مرحله سوم به کمک یک مسواک با ساییدن محلول آب و جوش شیرین بر روی صندل پارچه‌ای خود، سطح و رویه آن را از آلودگی و هرگونه لکه کثیفی پاک کنید.
 • در مرحله چهارم نوبت به شستشوی صندل به صورت دستی است که برای انجام این کار یک تشت متوسط را با آب و مواد شوینده پر کنید و صندل‌های پارچه‌ ای خود را در داخل آن قرار دهید و به وسیله دست قسمت رویه صندل را بشویید.
 • در مرحله پایانی پس از شستشوی صندل، کار آب کشی آن را انجام دهید و بگذارید صندل خشک شود.

 

به یاد داشته باشید که صندل‌ پارچه‌ ای خود را به هیچ عنوان در ماشین لباسشویی برای شستشو و تمیز کردن قرار ندهید و همچنین برای خشک کردن آن از وسایلی مانند خشک‌ کن و سشوار استفاده نکنید چراکه صندل‌ پارچه‌ای شما تغییر شکل می‌دهند و بافت آنها دچار از هم گسیختگی خواهد شد.

 

راهنمای تمیز کردن صندل لژدار

راهنمای تمیز کردن صندل لژدار یا پاشنه دار

برای تمیز کردن صندل صندل لژ دار یا پاشنه دار خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول در یک ظرف 4 لیوان آب گرم را با یک چهارم پیمانه سرکه سفید مخلوط کرده و یک قاشق چای خوری مایع ظرف‌شویی به آن اضافه نمایید.
 • در مرحله دوم به کمک یک مسواک یا یک دستمال این محلول را بر روی سطح صندل بکشید.
 • در مرحله سوم یک دستمال دیگر را با آب، خیس و مرطوب کرده و بر روی سطح صندل بکشید و به این صورت آب کشی صندل را انجام دهید.
 • در مرحله پایانی صندل لژ دار یا پاشنه دار خود را در مکانی قرار دهید تا خشک شود

 

چنانچه صندل لژدار یا پاشنه دار شما از جنس حصیری است در نظر داشته باشید که مسواک یا دستمال آغشته به محلول ذکر شده را در جهت بافت حصیری آن بکشید تا بافت صندل از هم وا نرود و پرز پرز نشو

 

راهنمای تمیز کردن انواع صندل

نکات ریز ولی مهم برای تمیز کردن انواع صندل

ما در ابتدای این پست سعی کردیم مراحل تمیز کردن انواع مختلف صندل‌ها را برای شما عزیزان شرح دهیم و در ادامه لازم دانستیم به بیان برخی نکات مهم و ضروری در هنگام تمیز کردن و شستشوی این پاپوش‌ها بپردازیم تا با در نظر گرفتن این نکات علاوه بر تمیز و سالم نگه‌ داشتن صندل‌هایتان، مانع از خراب شدن آنها شوید:

 1. برای تمیز کردن صندلی‌هایی که در قسمت رویه آنها از پارچه‌های مخمل استفاده شده است، به هیچ عنوان از آب و مایع ظرف‌شویی استفاده نکنید، بلکه برای انجام این کار و برداشتن لکه‌های کثیف از روی پارچه مخمل بهتر است از شوینده‌های خشک استفاده نمایید تا این صندل‌ها آسیب نبینند.
 2. برای خشک کردن سطح و رویه صندل‌های مختلف پس از شستشو حتماً از یک دستمال حوله‌ای نرم و خشک استفاده نمایید.
 3. اگرچه اغلب توصیه می‌شود برای شستن و تمیز کردن صندل‌ها از ماشین لباسشویی استفاده نکنید، اما چنانچه قصد انجام این کار را داشتید، بهتر است این نکات را در نظر بگیرید که: اولاً مدت شستشوی خود را بر روی 30 دقیقه تنظیم کنید، ثانیاً ماشین لباسشویی را بر روی شستشو با آب سرد قرار دهید و ثالثاً حتماً صندل را داخل یک کیسه پارچه‌ای سفید گذاشته و داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.
 4. اگر بر روی سطح و رویه صندل شما لکه‌های ضخیم آلودگی ایجاد شده می‌توانید برای تمیز کردن آنها از کاغذ سنباده نرم استفاده کنید تا این لکه‌ها از سطح و رویه صندل جدا شوند. و در نظر داشته باشید با انجام این کار یک لایه از روی آن سطح برداشته می شود.

 

 

سخن پایانی

ما در این پست تحت عنوان "راهنمای تمیز کردن انواع صندل" تلاش کردیم تا شما را با نحوه اصولی تمیز کردن صندل‌های مختلف آشنا کنیم و برای شما نکاتی را بیان کردیم تا هنگام تمیز کردن این پاپوش‌ها، آنها را مدنظر داشته باشید تا صندل‌های شما در حین شستشو آسیب نبیند.

اما همیشه به این مسئله توجه داشته باشید که اگرچه شستشوی دستی صندل‌ها ممکن است زمان بر و خسته‌کننده باشد اما شما با انجام این کار از صندل‌هایتان مراقبت خواهید نمود. پس بهتر است فکر وسوسه‌کننده تمیز کردن صندل‌ها به وسیله ماشین لباسشویی را از ذهنتان خارج کنید و به هیچ عنوان صندل‌ها را برای شستشو داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید چراکه بافت آنها آسیب دیده و خراب می‌شود.

و در انتها از شما عزیزان خواهشمندیم اگر با راهکارها و روش‌های دیگری برای تمیز کردن انواع مختلف صندل‌ها آشنایی دارید یا آنها را تجربه کرده‌اید، این روش‌ها را با ما در میان بگذارید تا مخاطبان دیگر بتوانند از آنها استفاده نمایند.

 

پاسخ به چند سوال در باره راهنمای تمیز کردن صندل

سوال: بهترین راه تمیز کردن صندل کدام است؟

پاسخ: بهترین راه تمیز کردن صندل خیلی بستگی به نوع جنس و متریال آن صندل داره. در این مقاله سعی شده چند راه تمیز کردن انواع متریال یک صندل را بیان کنیم.

 

سوال : یک صندل چرمی دارم روی صندل قسمت چرمیش پوست پوست شده. چرا؟ راهی برای درست شدنش هست؟

پاسخ: پوست پوست شدن چرم بدلیل خشک شدن قسمت چرمی آن است. حتما در معرض آفتاب مستقیم قرار دادید و به آن واکس نزنید. صندل های چرم مثل کفش چرم باید واکس بخورد تا دوام بیشتری داشته باشد. خیر متاسفانه تعمییر نمی شود.

 

سوال: عمر مفید یک صندل معمولا چقدر است؟

پاسخ: عمر مفید یک صندل خیلی بستگی به نوع متریال بکار رفته در خود صندل و نحوه استفاده از صندل و محیطی که از آن صندل استفاده می کنید دارد. بطور کلی معمولا صندل های که زیره آن ها از پی وی سی درجه یک ساخته شده بیشترین عمر را دارند. حتی شکل خود آناتومی پای شخص استفاده کننده در مدت زمان طول عمر آن تاثیر دارد